ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових  і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.
ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.

Закон України №4147 - введено поняття професійна кваліфікація, часткова професійна кваліфікація та їх пріоритетність для системи оплати праці

1 Лип 2022

15 червня 2022 року Президент підписав законопроект №4147 зареєстрований ще 23.09.2020 року. Цей Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій” був опублікований в Голосі України і 17.06.2022 року набув чинності. З повним текстом можна ознайомитись за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2179-20#Text

Що ж ввів новий Закон?

  • Закон доповнив Кодекс законів про працю України новими визначеннями понять “професія”, “трудова функція”, “професійна кваліфікація” та “часткова професійна кваліфікація”, “професійні стандарти”.
  • ним встановлено пріоритетність профстандартів над кваліфхарактеристиками, що впливає на систему оплати праці.
  • запроваджено Реєстр кваліфікацій, що міститиме, інформацію про професію (вид занять), професійні та часткові профкваліфікації, освітні кваліфікації, профстандарти з урахуванням рівнів Національної рамки кваліфікацій.
  • унормовано створення, кваліфікаційних центрів, що покликані перевіряти профкваліфікації особи і видавати сертифікати, підтверджуючі її професійну кваліфікацію або часткову профкваліфікацію.

По-суті, профкваліфікація, як і часткова профкваліфікація, являють собою стандартизовану сукупність здобутих конкретною особою компетентностей та/або результатів навчання, що дає змогу здійснювати трудові функції. Наявність такої профкваліфікації визначатиметься відповідно до профстандартів, що можуть розроблятися і затверджуватися як роботодавцями, так і їх організаціями/об’єднаннями, чи органами державної влади, науковими установами, та навіть - громадськими об’єднаннями й іншими заінтересованими суб’єктами.

Тобто, фактично, профкваліфікація не обов’язково залежатиме від наявності та рівня освіти здобутого у навчальних закладах, а може набуватись навіть внаслідок досвіду, чи самонавчання, якщо цього достатньо для компетентності працівника. При чому, профкваліфікація засвідчуватиметься документом, виданим, так званими кваліфікаційними центрами - розгалужена система яких може бути створена роботодавцями, закладами освіти, профасоціаціями та й іншими - хто зацікавлений у їх створенні. Всі такі центри, акредитовуватимуться Національним агентством кваліфікацій.

Разом із цим впроваджується, поняття “часткової професійної кваліфікації”. Таке є доволі новим та прогресивним для нашої країни. Воно означає, що особа має певну частину компетентностей та знань, що є достатнім для виконання частини трудових функцій, передбачених певною професією. Це дозволить працівникам, навіть за відсутності повного набору компетентностей і знань, здобувати документ (сертифікат) і виконувати частину функцій, передбачених посадою - і при цьому не втратити роботу. Хоча, на практиці, роботодавці давно вже пристосувались до суворих вимог кваліфікаційних характеристик - і все одно - якщо вбачають в особі дійсно компетентного і перспективного працівника, іноді, не звертають увагу на освіту. Водночас, новий Закон унормував таку практику, дозволивши працівникам, в тому числі тим, хто не має підтвердженої освіти, підтвердити і офіційно засвідчити свої знання і можливості здійснювати трудові функції, пройшовши перевірки та іспити в акредитованих кваліфцентрах.

В цілому, новий Закон покликаний спростити доступ до професії, а також, поставити в пріоритеті професійні стандарти (знання), ніж кваліфікаційні характеристики (формальності) при формуванні системи оплати праці. Що ж - подивимось на його реалізацію.

 

 

Юридична служба

ППО «МЕТАЛІСТІВ»

Поділитися у соціальних мережах: