ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових  і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.
ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.

Не допустити звуження наявних гарантій і прав працівників та профспілок у сфері охорони праці

15 Лют 2021

          Первина профспілкова організація «МЕТАЛІСТІВ» зверталась до Народного депутату Верховної Ради України - Голови Конфедерації вільних профспілок України  М.Я. Волинця  з великим проханням, не допустити звуження наявних гарантій і прав працівників та профспілок, встановлених законом «Про охорону праці».

         Первина профспілкова організація «МЕТАЛІСТІВ» вважає, що також необхідно доопрацювати цей антисоціальний проєкт Закону, або підготувати альтернативний законопроєкт на базі діючого Закону України «Про охорону праці»

 

 

Не допустити звуження наявних гарантій і прав працівників та профспілок у сфері охорони праці 

 

На засіданні Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні, де Конфедерацію вільних профспілок України представляли заступники голови КВПУ Наталія Левицька і Петро Тулей, очільник Вільної профспілки медичних працівників України Олег Панасенко і головний технічний інспектор НПГУ Сергій Сименко, обговорили законопроєкт «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», що надійшов на погодження від Мінекономіки.  

 

       За словами Сергія Сименка, який від КВПУ є членом міжвідомчої робочої групи профспілкової сторони з опрацювання проєкту закону, погоджувати його у запропонованій Мінекономіки редакції не можна. Бо цей, з дозволу сказати документ, не лише суттєво звужує зміст та обсяг наявних гарантій і прав працівників та профспілок у сфері охорони праці, а й повністю скасовує деякі з них. Так, законопроєктом не передбачено існуючих нині пільг і компенсацій працівникам, зайнятим у важких і шкідливих умовах. Тобто фактично ліквідуються Списки №1 і №2, якими за чинним Законом «Про охорону праці» тим, хто працює у важких і шкідливих умовах, передбачено скорочення тривалості робочого часу, додаткова оплачувана відпустка, достроковий вихід на пенсію за віком, оплата праці у підвищеному розмірі. А це – пряме порушення ч. З ст.22 Конституції України, якою встановлено, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту й обсягу існуючих прав і свобод.

       «Закопроєкт позбавляє профспілки контрольних функцій за дотриманням роботодавцями законодавства про охорону праці й соціальний захист працівників, - зауважив Сергій Сименко. – Не передбачена й участь профспілок у регулюванні питань охорони праці у колективних договорах та угодах, а також їх повноваження по захисту прав працівників на безпечні й належні умови роботи. А це – порушення  прав профспілок, гарантованих ст. 21 та ст. 26 Закону «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», ч. 2 ст. 160 і п. 12 ч. 1 ст. 247 Кодексу законів про працю України, конвенціями МОП №135 і №155, ратифікованих Україною, та ст. 22 Європейської соціальної хартії. Документ не передбачає й створення та функціонування Національної  системи управління безпекою праці і здоров’я на роботі, яка, згідно зі ст. 1 Конвенції МОП №187, мала б стати інфраструктурою для проведення національної політики і реалізації національних програм у галузі безпеки та гігієни праці. Має законопроєкт й інші недоліки, на які вказувалося і на засіданнях робочої групи, й на СПО, а також при опрацюванні у тристоронній робочій групі, де представники профспілок звертали на це увагу і пропонували свою редакцію відповідних правових норм, але їхні пропозиції, на жаль, так і не були підтримані».   

        Запропонованим Мінекономіки документом обурені й первинні осередки КВПУ. Зокрема первинна організація «Металістів» ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» із Кам’янського на Дніпропетровщині, виступила категорично проти його ухвалення. Та й інші ППО КВПУ вважають законопроєкт нікчемним і таким, що не має права на життя. Тому представники КВПУ від імені Конфедерації вільних профспілок України одностайно висловилися проти законопроєкту «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» у запропонованій урядом редакції.

         На онлайнзасіданні СПО розглянули також кілька інших питань. Внесено зміни до складу Робочої комісії об’єднань профспілок для ведення колективних переговорів із укладення Генеральної угоди на новий термін та контролю за її виконанням у зв’язку із кадровими змінами у складі Федерації профспілок України, а також підбито підсумки роботи СПО об’єднань профспілок у 2020 році й розглянуто проект плану його роботи на 2021-й. Учасники засідання заслухали інформацію про хід переговорів щодо внесення змін і доповнень до Генеральної угоди на 2019-2021 роки, фінансовий стан фондів – Пенсійного і соціального страхування та про діяльність Національного агентства кваліфікації у 2020-му.

 

 

 

 

 

Поділитися у соціальних мережах: