ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових  і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.
ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.

Права и льготы доноров

30 Mar 2016

Згідно зі статею 124  КЗпПУ, за працівниками-донорами зберігається середній заробіток за дні обстеження в закладах охорони здоров'я і здавання крові для переливання. Крім того, їм безпосередньо після кожного здавання крові для переливання надається день відпочинку зі збереженням середнього заробітку.


 

За   бажанням працівника цей день приєднується до щорічної відпустки. Низку заохочень для працівників-донорів передбачено й  ЗУ «Про донорство крові та її компонентів». Наприклад, згідно зі статтею 9, у день давання крові та її компонентів, медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку.  У свою чергу, керівники підприємств зобов’язані сприяти установам та закладам охорони здоров’я в роботі щодо залучення громадян до лав донорів, безперешкодно відпускати з місця роботи за їх заявами. Про це йдеться у ст. 6 закону із зазначенням винятку: випадків, коли відсутність працівника на  робочому місці у ці дні може призвести до загрози життю чи здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до суттєвої матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків.  ЗУ «Про донорство крові та її компонентів» також передбачає, що після кожного дня здавання крові або її компонентів, в тому числі у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.   У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації в день давання крові донор був залучений до роботи, йому, за бажанням, надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

Якщо  це відбувалося у період щорічної відпустки, то її   продовжують на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожен день давання крові.

Щодо виплати середнього заробітку, то, згідно із законом, вона здійснюється за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації, де працює донор, або уповноваженого ним органу.  А от положеннями статті 10 передбачено, що донорам, які протягом року безоплатно здали кров або її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з захворюванням виплачується у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга надається упродовж року після здачі крові та її компонентів у зазначеній кількості. У цей термін донори також мають право першочергового придбання путівок для санаторно-курортного лікування за місцем роботи або навчання та першочергового лікування в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності.

А ще кожен може отримати статус Почесного донора України. Для цього необхідно безоплатно здати 40 разових максимально допустимих доз крові або плазму - в кількості 60 разових максимально допустимих доз. При цьому не важливо за який час і де це було зроблено. Почесні донори мають право на використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час.

До речі, донорство не тільки рятує життя людям, а й продовжує життя донорам. За даними дослідження Всесвітньої організації охорони здоров'я, люди, які постійно здають кров, живуть в середньому на  5 - 8 років довше за інших. Також вони  краще дбають про своє здоров'я, бо  систематично проходять обстеження, роблять повний аналіз крові - тобто, можуть таким чином виявити будь-які захворювання на ранніх стадіях.

Донорство

 

Поділитися у соціальних мережах: