ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових  і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.
ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.

Плюс чотири дні відпустки, мінус всі інші права. Епізод 2

8 Лип 2019

Чи потрібні нам зміни в трудовому законодавстві? Так, звичайно. Вдосконалення поля трудових правовідносин з урахуванням положень конвенцій Міжнародної організації праці та багатьох інших міжнародних актів, які ратифікувала Верховна Рада, є вкрай важливим кроком до виконання, наприклад, Угоди про асоціацію з ЄС та розбудови суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави.

Але чи потрібні нам поспішні рішення у прийнятті основного закону про працю в Україні (Трудового кодексу) без узгодження його положень з міжнародним співтовариством та профспілками? Однозначно, ні!

Хочеш працювати? Тебе відсторонили. А зарплата буде? Ні.

Досить цікавою новацією проекту Трудового кодексу (законопроект №1658 авторства В.Гройсмана, С.Кубіва., Л.Денисової, М.Папієва, який з 2015 року очікує своєї черги для розгляду у другому читанні в залі ВР) є статті 70-76, у яких визначено підстави відсторонення працівника від роботи. Там натрапляємо на дивакувате формулювання: «за наявності достатніх підстав вважати, що виконання працівником трудових обов’язків можестановити загрозу ….. майну роботодавця або інших осіб, порушувати нормальну роботу юридичної особи, та в інших випадках, передбачених законом, роботодавець має право відсторонити працівника від роботи на час проведення службового розслідування і дисциплінарного провадження» (стаття 74).

Так про що йде мова? Яке відсторонення? Повернімося до основ.

Отже, у частині першій статті 70 визначено, що відсторонення від роботи полягає в тому, що працівник тимчасово не допускається до виконання обов’язків, передбачених трудовим договором. Підстави відсторонення працівника від роботи встановлюються цим Кодексом та законом (частина 2 цієї ж статті). А от у третій частині статті 70 та частині другій статті 75 йдеться вже про те, що закон може передбачати відсторонення працівника від роботи зі збереженням заробітної плати повністю або частково, відсторонення з виплатою працівнику за час його відсторонення допомоги по тимчасовій непрацездатності або відсторонення без збереження заробітної плати.

І контрольним пострілом в надію отримати хоча б якийсь шанс попрацювати є частина четверта статті 70, де зазначено, що відсторонення від роботи оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця, з яким працівник ознайомлюється невідкладно під підпис.

Тобто без права на оскарження працівником чи його можливості доведення своєї невинуватості (як того вимагає Конвенція МОП №158).

Справедливості заради треба зазначити, що деякі підстави відсторонення є цілком необхідними та кореспондуються з наявними у статті 46 чинного Кодексу законів про працю України. Наприклад, поява працівника у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння (стаття 71 проекту ТК) або відсторонення з метою забезпечення вимог охорони праці (стаття 73 проекту ТК). Хоча іноді цим теж можна зловживати..

Але от жодному поясненню не піддається формулювання статті 74 проекту ТК: «наявність достатніх підстав вважати, що виконання працівником своїх трудових обов’язків становить загрозу майну роботодавця чи інших осіб, порушувати нормальну роботу юридичної особи…», оскільки, які критерії тієї самої «нормальної» роботи, законодавці не зазначили. Крім того, фактично, якщо робота працівника пов’язана з виконанням трудових обов’язків в умовах підвищеної небезпеки як для власного життя та здоров’я, так і для відповідного устаткування (будівництво, важка промисловість, гірничодобувна галузь та ін.), він може бути відсторонений від роботи «невідкладно під підпис» на підставі переконання роботодавця про уявну загрозу чому-небудь або кому-небудь.

Таким чином, у разі ухвалення в залі ВР проекту Трудового кодексу №1658, будь-який роботодавець матиме змогу на власний розсуд в межах підстав, визначених статтями 71-76 відсторонити будь-якого працівника від роботи і цілком законно не сплачувати йому заробітну плату.

Все ще міркуєте, де провести обіцяні додаткові чотири дні у відпустці?..

http://www.kvpu.org.ua/uk/news/6/3543-plius-chotyry-dni-vidpustky-minus-...

Поділитися у соціальних мережах: