ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових  і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.
ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.

Підтвердити стаж для пенсії без трудової книжки

19 Вер 2022

Страховий (трудовий) стаж є найважливішим для призначення пенсії. Від його розміру залежить право людини на той чи інший вид пенсії і сума виплат. Основним документом, який підтверджує стаж роботи до 1 січня 2004 року, тобто до набрання чинності Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є трудова книжка. Але як бути, коли людина втратила трудову книжку, або в якомусь записі трапилась помилка чи якийсь період «забули» зафіксувати? 

У Пенсійному фонді України пояснили, що у випадках, коли трудової книжки немає або в ній відсутні необхідні записи, стаж можна встановити на підставі інших документів. Їх зазвичай видають за місцем роботи, служби, навчання, а також в архівних установах.

Зокрема, в органах Пенсійного фонду приймають такі підтверджуючі документи:
- довідки з посиланнями на відповідні накази про прийняття на роботу та звільнення з неї;
- особові рахунки, відомості про нарахування заробітної плати (довідки зазначеного зразка, згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління ПФУ та копії архівних документів);
- посвідчення, характеристики, письмові трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

Отримати такі документи для підтвердження стажу можна, звернувшись:
- на підприємство (або до його правонаступника), де особа працювала;
- якщо підприємство припинило діяльність, до архівної установи у тій місцевості, де людина працювала;
- до органів Пенсійного фонду – за умови надання інформації про місце перебування підприємства/установи, до якої необхідно надіслати запит, та копії документів особи, яка звернулася за призначенням пенсії.

За відсутності цих документів також приймаються членські квитки профспілок. Щоправда у цьому випадку періоди роботи підтверджуються лише за той час, протягом якого є відмітки про сплату членських внесків.

У Пенсійному фонді України звертають увагу, що для аналізу документів про стаж рекомендується подати документи на оцифрування. Для цього потрібно за допомогою електронного підпису через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду подати заяву у меню «Комунікації з ПФ», далі вибрати вкладку «Відомості про трудові відносини» та додати кольорові сканкопії документів.

Якщо письмові докази трудової діяльності не збереглися, підтвердження стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показу не менше двох свідків. Вони повинні особисто знати людину, яка підтверджує страховий стаж, і мати досвід спільної з нею роботи на одному підприємстві.

Процедура підтвердження стажу за показами свідків використовується лише у виняткових випадках, до яких належать:
- воєнні дії;
- аварії, катастрофи та стихійні лиха;
- інші надзвичайні ситуації;
- у разі ліквідації підприємства за відсутності архівних даних з інших причин.

Конфедерація вільних профспілок України (CFTUU) (КВПУ)

 

 

Поділитися у соціальних мережах: