ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових  і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.
ПРоФСПІЛКА “МЕТАЛІСТІВ” - На захисті трудових і соціально-економічних прав членів профспілки з 1906 року.

Чим загрожує українцям нова Генеральна угода?

14 Травень 2019

На завтра, 14 травня, заплановано підписання нової Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні, яка згідно із Законом України «Про колективні договори і угоди», укладається на тристоронній основі між організаціями профспілок, роботодавців та органами виконавчої влади. Саме цій темі було присвячено прес-конференцію «Нова Генеральна угода – консервація бідності в Україні?», у якій узяли участь очільник Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець, заступник голови КВПУ Петро Тулей та керманич Вільної профспілки медичних працівників України Олег Панасенко.

У вступному слові лідер КВПУ зазначив, що призначення згаданого документа, вкрай важливого для сфери трудових відносин, - бути головним інструментом соціально-економічного захисту інтересів найманих працівників. Також він наголосив, що перемовини щодо змісту Генеральної угоди тривали понад рік і мали досить важливе завдання: повернути праці в Україні – гідність. І саме це питання стало каменем спотикання для учасників переговорів. Представники вітчизняних уряду й бізнесу просто не бажають дати відповідь на запитання: «Як зробити так, щоб українці не залишали сім’ї й не їхали на заробітки в інші країни і не залишалися жебраками у своїй державі?».

«Попри те, що закон про оплату праці передбачає встановлення розміру тарифу першого розряду саме у Генеральній угоді, старі профспілки згодилися передати цю норму на так званий галузевий рівень, який охоплює щонайбільше 10-15 відсотків підприємств країни, - акцентував Михайло Волинець. – Залишилися марними й очікування про те, що базовий тариф Єдиної тарифної сітки буде зрівняно із фактичним прожитковим мінімумом чи хоча б із мінімальною заробітною платою. Не знайшлося місця у тексті нової Генеральної угоди й зобовיּязанню уряду та роботодавців довести чи принаймні визначити темпи або етапи досягнення конституційного рівня оплати праці».

«Маємо всі підстави вважати, що Генеральна угода у такому вигляді не тільки не припинить масового виїзду працездатного населення України за кордон у пошуках кращих умов праці та належних заробітків, а навпаки -призведе до ще більшого відтоку робочої сили із нашої країни», - переконаний Петро Тулей. Наголошувалося також на тому, що сума боргів нині становить майже 2,5 мільярда гривень і понад 70 відсотків з них припадає на економічно активні підприємства. «Але чомусь жодного керівника не притягнуто до відповідальності за накопичені борги із зарплати», - справедливо обурювався заступник голови КВПУ.

Олег Панасенко звернув увагу присутніх на те, що в тексті запропонованого для підписання документі відсутні чіткі гарантії щодо збереження робочих місць. «Натомість ми спостерігаємо, як по всій Україні масово закриваються лікарні та медичні центри, як, по суті, знищується екстрена медична допомога, як на зміну справжнім професіоналам приходять недовчені парамедики, - не приховував гніву очільник ВПМПУ. - Якщо цю Генеральну угоду завтра підпишуть, то працівників бюджетної сфери, до яких зокрема належать і лікарі та вчителі, фактично позбавлять права на колективні переговори з оплати праці. Тим більше, що уряд і роботодавці не взяли на себе зобов’язання досягнути до 2021 року в Україні хоча б 50-відсоткового рівня середньої зарплати, яку мають працівники чотирьох країн Східної Європи, де найбільше використовується праця українців».

Учасники прес-конференції вбачають політичний підтекст у поспішному підписані Генугоди з урядом Володимира Гройсмана і роботодавцями, яка узаконить всі негативні нововведення й принесе чимало шкоди як зокрема українським найманим працівникам, так економіці нашої держави загалом.  

У зв'язку з цим голова Конфедерації вільних профспілок України висловив побажання, щоб підписання згаданого документа було перенесено для проведення подальших консультацій. «Маємо визнати: в умовах кризи і війни стара угода є значно кращою, ніж нова. У жодному разі не можна погіршувати соціальне становище людей», - підсумував Михайло Волинець.

http://www.kvpu.org.ua/uk/news/6/3439-chym-zahrozhuie-ukraintsiam-nova-h...

Поділитися у соціальних мережах: